זמני כניסת יציאת שבת והדלקת נרות - פרשת בֹּא | 22.01.21

זמני כניסת ויציאת שבת בעולם:
כניסת שבת יציאת שבת וזמני הדלקת נרות | 22.01.2021 - מעריב - פרשת בא

בן בכור. צילום אילוסטרציה: אינג אימג'

פרשת בא הרב ישראל מאיר זינגרביץ'

"קדש לי כל בכור פטר כל רחם" (שמות, י"ג, ב)

בעוד שמצוות ברית מילה ידועה לכל יהודי, ישנה מצווה המתקיימת רק בבן בכור והיא פחות ידועה לאנשים שהתרחקו מקיום מצוות והיא מצוות פדיון הבן, בה התינוק נפדה על ידי אביו מידי כהן. על פרטי מצווה זו נאריך בהזדמנות אחרת. כעיקרון, התינוק הבכור שייך לקב"ה ואביו פודה אותו מידי הכהן שהוא שליח הבורא ית' ומאז הוא חוזר לרשות אביו.

בקשר לסגולת מצווה זו אשתף אתכם באירוע שאירע בימינו אנו. ישנו תלמיד חכם גדול, הרב מאיר גרוזמן שליט"א, שהינו מרצה מבוקש מאד בכל מקצועות התורה. את הרצאותיו הוא כינס בספריו אך אין דרכו לספר חוויות מהרצאותיו. מלבד פעם אחת כשהוא הוזמן להרצות בפני קציני צה"ל . ואצטט מדבריו כפי שהוא מסר: "הנושא היה מהות הנבואה של נביאי ישראל. אחד הקצינים שאל: 'האם קיימים בזמננו בעלי שיעור קומה המהווים תחליף לנביאי התנ"ך?'. החילותי לתאר את צדקותם של ל"ו הצדיקים הנמצאים בכל דור ואת חכמי התורה, את קדושתם של גדולי החסידות וכדומה וחשבתי כי תשובתי הייתה מספקת אלא שאז הורמה יד של קצין נוסף, סא"ל חבוש כומתה אדומה, וביקש לומר את דברו וכך אמר:

"שמי סמואל ונולדתי ברומניה. הוריי היו רחוקים שנות אור מכל סממן יהודי של קיום מצוות (תוצאה של חינוך קומוניסטי). בגיל 3 הופיעה אצלי מחלה נדירה. עם כל רעש שהגיע לאוזני החילותי להתעלף ולאבד את ההכרה. די היה בנפילת כוס וניפוצו על הארץ כדי שאתעלף ואאבד את ההכרה. כל קול גרם להתמוטטות מיידית. הורי לקחו אותי לכל רופא אפשרי וגדולי המומחים בכל תחום אפשרי התעמקו ולא מצאו מרפא. רופאי מערכות העצבים והמוח לא מצאו פתרון והרימו ידיים. הוריי קבלו אישור מהשלטון הקומוניסטי לצאת את המדינה ולנסוע לווינה ועד לגרמניה המערבית כדי להיוועץ  בגדולי הרופאים אך מאומה לא עזר. חזרנו לבוקרשט ואמי סיפרה לחברה יהודייה על הטרגדיה. החברה הציעה לה שפעם בחיים תשמע בקולה ותיסע לאדמו"ר מבוהוש (חסידות ותיקה ברומניה). מה לא עושה אמא בשביל בנה?".

"בהגיענו לאדמו"ר הוא שאל את הוריי האם קיימו בי את מצוות פדיון הבן. הורי כלל לא הבינו מה זה. לאחר שהוסבר להם, כינס האדמו"ר מניין יהודים וכהן וקיימו את המצווה. לאחר מכן בירך האדמו"ר שאבריא בזכות המצווה מכל מחלה והוסיף מילה אחת: ו'מיד'. והבראתי לגמרי ומיד".

הקצין וגם האדמו"ר עלו ארצה. הרבי גר בשדרות רוטשילד 112 בתל אביב. "מאז, כל ערב ראש השנה משפחתי עולה אליו להתברך. כן! גם בימינו ישנם אנשים כאלה. הרבי נפטר בי"ד אב תשנ"ב (1990) בתל אביב והייתי בין מלוויו". כך סיים הקצין את דבריו.