פרסום ראשון: לאחר המתקפה האיראנית, ובהמשך לשיחותיו עם שרי החוץ של צרפת, בריטניה, מצרים ומדינות נוספות בעולם, שר החוץ ישראל כ"ץ שיגר אתמול 32 מכתבים למקביליו מהאיחוד האירופי וממדינות נוספות כדי לקדם הטלת סנקציות על פרויקט הטילים האיראני והכרזה על משמרות המהפכה כארגון טרור.

שר מהליכוד מודה: "החלטנו להפחית בעוצמת הלחימה בעזה"
53% מתושבי הצפון מפונים: הנתונים העגומים נחשפו בכנסת

במכתביו קורא כ"ץ לעמיתיו לפעול. "התקיפה נגד מדינת ישראל על ידי המשטר האיראני מערערת את היציבות, מפירה את החוק הבינלאומי ומהווה איום כבד על השלום הבינלאומי", כותב כ"ץ. "בליל ה־13 באפריל, איראן פתחה במתקפה ישירה מתוך שטחה עם שיגור של יותר מ־350 מל"טים, טילי שיוט וטילים בליסטיים לעבר ישראל תוך הפרה ברורה של אמנת האו"ם והחוק הבינלאומי".

"משמרות המהפכה האיראניים (IRGC) לקחו בפומבי ובגאווה אחריות על התקיפה. המתקפה הברוטלית הזו באה בעקבות תפיסתה של ספינת משא אזרחית פורטוגזית וחטיפת צוותה על ידי משמרות המהפכה", הוסיף. "איראן היא המקור והשורש של חוסר היציבות האזורית והעולמית במשך שנים, באמצעות שלוחיה חמאס, החות'ים, המיליציות השיעיות, חיזבאללה ושחקנים נוספים. המתקפה האיראנית האחרונה נגד ישראל משטחה היא חסרת תקדים בהיקפה ובגודלה. "יתרה מזאת, התנהלותה של איראן בשנים האחרונות מצביעה על כך שאסור שלעולם לאיראן לא יהיה נשק גרעיני".

ישראל כ''ץ (צילום: סיון שחור, לע''מ)
ישראל כ''ץ (צילום: סיון שחור, לע''מ)


לסיום, שר החוץ קרא לעמיתיו: "על רקע המתקפה האחרונה של איראן נגד ישראל, אפשר היה רק לדמיין את גודל האיום שאיראן גרעינית תציג על הביטחון העולמי. חומרת והיקף התקיפות הם חסרי תקדים, ומהווים הפרה בוטה של ריבונות ישראל, המשפט הבינלאומי, מגילת האו"ם והחלטות מועצת הביטחון.

"לישראל יש הזכות והחובה לנקוט את כל האמצעים החוקיים כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה מפני מעשה זה של תוקפנות בלתי חוקית של איראן ושלוחותיה. אם המתקפה הזאת תישאר ללא מענה, היא תנרמל ותעודד עוד יותר את מעשי התוקפנות המסוכנים של איראן באזור ומחוצה לו. לפיכך, אני קורא לכם לנקוט פעולה מיידית כדי להכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור ולהטיל סנקציות משמעותיות וכואבות נגד איראן ובמיוחד על פרויקט הטילים שלה".

במקביל, גורם ישראלי רשמי אמר ל־CNN: "בנוסף לתגובה צבאית, קבינט המלחמה שוקל לפעול דיפלומטית נגד איראן. בין האפשרויות הצבאיות נבחנת תקיפה על מתקן איראני, שתשלח מסר, תוך הימנעות מפגיעה בנפש".בינתיים נמשכים הדיונים בישראל בשאלה אם להגיב, מתי וכיצד. קבינט מלחמה התכנס אתמול שוב, לדיון שארך כשלוש שעות והתמקד בתגובה הישראלית. זאת, אחרי שדיון דומה התקיים שלשום. דיון נוסף צפוי היום.

המסר שישראל מעבירה לבעלות הברית המערביות שלה ובראשן ארה"ב הוא כי ישראל חייבת להגיב על המתקפה של טהרן. אולם, לצד זאת, היא מעוניינת לעשות זאת בתיאום עם וושינגטון, ולא בהפתעה.

הרמטכ"ל רב־אלוף הרצי הלוי ביקר אתמול בבסיס נבטים, שנפגע במתקפה האיראנית. בביקורו הבהיר כי תהיה תגובה ישראלית נגד טהרן. "השיגור הזה, של כל כך הרבה טילים - טילי שיוט וכטב"מים - לשטח ישראל, ייענה בתגובה", אמר.

התקיפה בבסיס נבטים (צילום:  Aurora Intel)
התקיפה בבסיס נבטים (צילום: Aurora Intel)


בהצהרתו אחרי ביקור הרמטכ"ל, דובר צה"ל תת־אלוף דניאל הגרי אמר כי בגלל הפגיעה המינורית יחסית עומדות בפני ישראל "מגוון אפשרויות" תגובה. "נעשה כל מה שנחוץ כדי להגן על מדינת ישראל - ונעשה זאת בעיתוי ובזמן שאנו נבחר".